رفتن به نوشته‌ها

تاریخچه رباتیک

 

 

دانش رباتیک از جلمه دانش های بین رشته ای است که کاربردهای فراوانی در زندگی امروزه بشر از صنعت و تجارت تا کاربردهای خانگی و پزشکی پیدا کرده. زمانی ربات ها در ذهن عامه مردم  موجوداتی خطرناک و مضر برای انسان و محیط زندگی او به حساب می آمدند. کلمه ربات از واژه ربتا در زبان چک گرفته شده که به معنای برده می باشد و اولین بار در نمایشنامه ای در سال1921 توسط آقای کارل چاپک به کار رفت که موضوع نمایشنامه مربوط به ربات هایی بود که توسط کشاورزان به کار گرفته شده بودند وپس از مدتی از کنترل انها خارج شده وبر علیه خود کشاورزان طغیان می کنند، لذا ذهنیت اولیه مردم از  رباتهای اولیه همانا موجوداتی مزاحم و آسیب رسان بود و بسیاری از فیلمسازان و نو یسندگان رباتها را موجوداتی معرفی کردند که توسط بشر ساخته شده و به تکامل رسیده ولی پس از مدتی از کنترل او خارج شده وبر علیه او طغیان می کنند.

ایزاک اسیموف دانشمند و نویسنده شهیر روسی-آمریکایی درحمایت از علم رباتیک و تغییر این ذهنیت اشتباه ، تلاش فراوان نمود و ربات را به عنوان یک ماشین قابل اطمینان هماهنگ با انسان و تا حدودی باهوش معرفی نمود.

1938 اولین مکانیزم پاشش رنگ قابل برنامه ریزی توسط 2 نفرآمریکایی با نامهای ویلارد پلارد و هارولد رزلند برای شرکت دویل بیس ساخته شد.

1942 آیزاک آسیموف کتاب Runaround را که درآن به تعریف سه قانون رباتیک پرداخته بود، منتشر ساخت.

1946 عصرظهورکامپیوتر:

جرج دول حق امتیاز یک سیستم کنترلی با قابلیت انجام عملیات تکرارپذیر را با استفاده ازیک ضبط مغناطیسی به نام خود ثبت نمود. در این سال همجنین ج . پِرسپراکرت و جان ماوچلی کامپیوتر انیاک اولین کامپیوتر الکترونیکی را دردانشگاه MIT واقع در Whirlwind ساختند. دراین سال همچنین انیاک اولین مسئلهُ خود را حل نمود.

1948 نوربرت وینر یکی از دانشمندان MIT کتاب ” سایبرنتیک یا کنتزل و برقراری ارتباط در حیوانات” را منتشر ساخت که درآن به توصیف مفاهیم ارتباطات و کنترل در سیستمهای الکترونیک ، مکانیک و بیولوژیک می پرداخت.

1951 در فرانسه ریموند گوِارتز اولین بازوی چند مفصل قابل کنترل از راه دور را برای کمیسیون انرژی اتمی آن کشور ساخت. اساس طرح کاملا بر مبنای اتصالات (کوپلینگهای) مکانیکی بین بازوهای ارباب (Master) و برده (Slave) بود که با کمک کابلهای استیل و پولیها ایجاد شده بود. سیستمهای منشعب از این طرح همچنان در مکانهایی که جابجایی نمونه های هسته ای کوچک مورد نیاز است مشاهده می شود. ازاین اختراع به عنوان نقطه عطفی در تکنولوژی فیدبک نیروها یاد می شود.

1954 جرج دوُُل اولین ربات قابل برنامه ریزی را طراحی کرد و واژه Universal Automation (اتوماسیون عمومی) را مطرح نمود . او بعد ها ترکیبی از این واژه را در شرکت خود که Unimation نام گرفت به کار برد.

1959 ماروین مینسکی و جان مک کارتی لابراتوار هوش مصنوعی را در MIT بنِیان نهادند.برای مطالعه بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

1960 شرکت Unimation توسط کمپانی Condec خریداری و توسعهُ رباتهای Unimate در آن آغاز شد.شرکت American Machine and F oundry که بعدا به AMF معروف شد اولین سری از رباتهای چرخشی (Cylindrical) را که Versatran نام گرفت به بازار عرضه کرد. این ربات را هری جانسون و ولکومیلنکوویچ طراحی کرده بودند.

1962 شرکت جنرال موتور اولین ربات صنعتی را از شرکت Unimation خریداری و درخط تولید نصب نمود. این ربات جابجا کننده اجسام اولین سری از ربات های Unimate بود که به کار گرفته می شد.

1963 جان مک کارتی به ریاست لابراتوار جدید سیستمهای هوشمند در دانشگاه استانفورد منصوب شد.

1964 شرکت C & D Robotics تاُسیس شد.

1965 دانشگاه Carnegie Mellon (واقع در پیتزبورگ ای الت پنسیلوانیا) انستیتو رباتیک خود را تاسیس نمود.

1965 تبدیلات همگون در سینماتیک ربات به کار گرفته شد.این موضوع همچنان به عنوان پایه و اساس تئوری رباتیک باقی مانده است.

1967 ژاپن یک ربات Versatran را از شرکت AMF خریداری نمود. این ربات اولین رباتی بود که به ژاپن وارد می شد.

1968 شرکت کاوازاکی ژاپن لیسانس طراحی رباتهای هیدرولیک را از شرکت Unimation اخذ و به تولید ربات در ژاپن پرداخت.

1968 انستیتو تحقیقات رباتیک دانشگاه استانفورد ربات Shakey را که یک ربات متحرک با قابلیت پردازش تصاویر بود ه توسط یک کامپیوتر در محدوده یک اتاق کنترل می شد را ساخت.

1970 پروفسور ویکتور اسکیمن از دانشگاه استانفورد بازوی استانفورد را طراحی نمود که امروزه نیز سینماتیک آن به عنوان استاندارد بازوها شناخته می شود.

1973 شرکت Cincinnati Milacron رباتهای مدل T3 که اولین سری از رباتهای صنعتی قابل کنترل با مینی کامپیوتر بودند که در مقیاس تجارتی تولید می شدند را روانه بازار نمود ( این ربات توسط ریچارد هان طراحی شده بود).

1974 پروفسور ویکتور شینمن طراح بازوی استانفورد شرکت Vicarm را جهت عرضه نوع جدیدی از این بازو که برای کارهای صنعتی طراحی شده بود و توسط یک مینی کامپیوتر کنترل می شد پرداخت.

1976 بازوهای رباتیک در وایکینگ یک و وایکینگ دوبه کار گرفته شد. دراین سال همچنین، شرکت Vicarm یک میکروکامپیوتر را به بازوی تولیدی خود اضافه کرد.

1977 شرکت ASEA دومدل ربات صنعتی الکتریکی ساخت خود را به بازار عرضه کرد. هردوی این مدلها برای برنامه ریزی و کنترل دارای کنترلر میکروکامپیوتربودند. (این رباتها اجداد ربات ABB امروزی هستند.]م[)

1977 شرکت Unimation شرکت Vicarm را خریداری نمود.

1978 با استفاده از تکنولوژی Vicarm شرکت Unimation رباتهای PUMA (Programmable Univeral Mashine for Assembly) را به بازار عرضه نمود. PUMA امروزه نیز در بسیاری از آزمایشگاههای تحقیقاتی یافت م ی شود.

1978 شرکت Brooks Automation تاُسیس شد.

1979 شرکتهای Sankyo و IBM رباتهای SCARA را که در دانشگاه Yamanashi ژاپن طراحی شده بود را به بازار عرضه کردند.

1981 شرکت Congex تاُ سیس شد.

1981 شرکت CRS Robotic تاُ سیس شد.

1982 شرکتهای Fanuc ژاپن و جنرال موتورز با یکدیگر شرکت GM Fanuc را برای عرضه ربات به آمریکای شمالی تاسیس کردند.

1983 شرکتTechnology Adept تاُ سیس شد.

1984 جوزف انگل برگر شرکت Transition Robotics را که به عرضه رباتهای خدمتکار می پرداخت تاُ سیس نمود. این شرکت بعدها به Helpmates تغییر نام پیدا نمود.

1986 با اتمام لیسانس Unimate شرکت کاوازاکی به طراحی و عرضه رباتهای ساخت خود پرداخت.

1988 گروه Staubli شرکت Unimation را از Westinghouse خریداری کرد.

1989 شرکت Computer motion تاُسیس شد.

1989 شرکت Barret technology تاُسیس شد.

1993 شرکت Sensable technology تاُ سیس شد.

1994 انستیتو رباتیک CMU ربات Dante II ، یک ربات شش پا با قابلیت راه رفتن را به منظور اکتشاف و نمونه برداری گازهای متصاعد شده در آتشفشان کوه Spurr درآلاسکا ساختند.

1995 شرکت Intuitive Surgical با همکاری Fred Moll ، Rob Younge وJohn Freud به منظور طراحی و عرضه ربات های جراح تاسیس شد. این تکنولوژی بر پایه کار های انجام شده در SRI ، IBM و MIT شکل گرفته بود.

1997 ماموریت فضایی ناسا چشمها و اذهان جهانیان را در زمانی که سفینه مسیر یاب بر سطح مریخ فرود آمده و ربات راه پیمای Sojourner عکسهای خود را از حرکت بر روی یک سیاره دور به زمی فرستاد، معطوف خود ساخت.

1997 شرکت هوندا ربات P3 خود را که هشتمین مدل طراحی شده از پروژه ساخت ربات آدم نمای شروع شده از سال 1986 بود را به نمایش گذاشت.

2000 هوندا ربات آسیمو را که نسل دیگری از رباتهای انسان نما بود را به نمایش گذاشت.

2000 شرکت سونی از ربات انسان نمای خود موسوم به SDR (Sony Dream Robots) در نمایشگاه Robodex ژاپن پرده برداری کرد.

2001 سونی مدل دیگری از سگ رباتی موسوم به Aibo را به بازار عرضه کرد.

2001 سیستم SSRMS توسط شرکت MD Robotics کانادا ساخته شده و با موفقیت در مدار مربوط به ایستگاه فضایی بین المللی قرار گرفته و مشغول به کار شد.

http://robouoz.blogfa.com/

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + بیست =