رفتن به نوشته‌ها

پروفسور محمد جمشیدی، مدیر برنامه‌های داخلی ایستگاه فضایی ناسا

مدیر برنامه‌های داخلی ایستگاه فضایی ناسا

دانشمند ایرانی صاحب کرسی استادی دانشگاه تگزاس

پروفسور محمد جمشیدی، دانشمند ایرانی صاحب کرسی استادی دانشگاه تگزاس، متولد سال ۱۳۲۳ در شیراز است. وی مدت ۱۰ سال با سازمان فضایی آمریکا ( ناسا) همکاری داشته و در اولین پروژه ی پرتاب روبات به سطح کره ی مریخ به صورت مشورتی مشارکت داشته اند همچنین به مدت ۷ سال ( از ۱۰ سال مشاورت) به طور افتخاری با مرکز ناسا در واشنگتن به عنوان مشاور فعالیت نموده اند و جایزه ی ملی خدمت از ناسا دریافت کرده اند. پروفسور، دارای ۶۵۰ اثر علمی از جمله اولین کتاب درسی در خصوص “سیستم های ابعاد بزرگ” می باشند. ایشان دارای مدرک فوق دکترای مهندسی برق و ۳ مدرک دکترای افتخاری از دانشگاههای معتبر جهان هستند.

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید و کمی از خودتان بگویید؟

بنده محمد جمشیدی در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۲۳ در شیراز متولد شدم. پس از اتمام کلاس یازده در دبیرستان سلطانی راهی دبیرستان هدف شماره ۱ در تهران شدم. در خرداد ۱۳۴۱ دیپلم ریاضی را در دبیرستان هدف اخذ کرده و در بهمن همان سال راهی ایالت متحده شدم. در پاییز ۱۳۵۰ با سمت استادیاری در دانشگاه شیراز مشغول به کار شدم. در پاییز ۱۳۵۴ جهت مرخصی مطالعاتی به شرکت آی بی ام آمریکا در نیویورک ملحق شدم و پس از دو سال مرخصی در سال ۱۳۵۶ به شیراز بازگشتم. در خرداد ۱۳۵۸ برای بار دیگر به ایالت متحده برگشتم و به عنوان استاد در دانشگاه نیو مکزیکو آمریکا مشغول به کار شدم.

در مورد تحصیلات و محل اخذ مدارک خود صحبت بفرمایید؟

همانطور که قبلا عرض کردم پس از تحصیل در دبیرستان هدف در تهران در سال ۱۳۴۱ به ایالت متحده رفتم. در دانشگاه ایالتی اُرگان لیسانس مهندسی برق اخذ کردم و در سال ۱۳۵۰ پس از گذراندن دوره ی تکمیلی فوق لیسانس، دکترا و فوق دکترا از دانشگاه ایلی نوئیز شامپاین-اوربانا به شیراز برگشتم. در سال ۱۳۷۷ موفق به اخذ دکترای فلسفه ی افتخاری اودلار یوردو در آذربایجان شدم، در سال ۱۳۸۳ دکترای افتخاری مهندسی از دانشگاه واترلو-کانادا و دکترای افتخاری فلسفه از دانشگاه صنعتی کریت یونان دریافت کرده ام. در حال حاضر استاد افتخاری دانشگاههای نانکینگ چین، دیکن استرالیا، بیرمینگهام انگلستان، بوداپست مجارستان میباشم.

 

از همکاری تان با سازمان فضایی ناسا بگویید.

سایت های فارسی شما را مدیر برنامه های داخلی و مدیر کنترل تکنیک ایستگاه فضایی ناسا می دانند. بنده برای ۱۰ سال مشاور ( نه کارمند) سازمان فضایی آمریکا ( ناسا) بوده ام. ۳ سال از آن مشاور علمی اولین پروژه ی پرتاب روبات به سطح کره ی مریخ بودم که در ۴ ژوئیه ۱۹۹۷ به مقصد رسید.

بنده ۷ سال هم در مرکز ناسا در واشنگتن عضو کمیته ی مشورتی برای روابط شرکت های کوچک و بزرگ به طور افتخاری کار کردم. به همین دلیل به دریافت جایزه ی ملی خدمت از ناسا نائل گشتم. وب سایتهای ایرانی به اشتباه عنوان غلطی برای این جانب درست کرده اند که امیدوارم با کمک این مصاحبه این اشتباه تصحیح شود.

چه تعداد ایرانی در سازمان ناسا کار می کنند و چه نقش و سِمَت هایی دارند.

در حال حاضر در تمام مراکز ناسا تعداد بسیار زیادی دانشمندان و مهندسین ایرانی هستند مخصوصا به علت استقرار آزمایشگاه JPL در حومه ی لس آنجلس و از طرف دیگر برجستگی علمی و تکنولوژی ایرانیان در آمریکا شاید تعداد ۴۰۰ ایرانی تبار در این آزمایشگاه که متعلق به انستیتو صنعتی آمریکا کالیفرنیا ( Cal Tech) است، مشغول به خدمت هستند. دوتا از برجسته ترین آنها دوستان اینجاب، آقای فیروز نادری، رئیس دو پروژه ی موفق پرواز به کره ی مریخ در سال ۱۳۸۳ و آقای دکتر فریبرز حدائق رئیس قسمت کنترل و راهیابی فضایی JPL هستند . آقای بابک فردوسی نیز مدیر پروژه ی اخیر پرواز به کره ی مریخ می باشند که باعث افتخار هر ایرانی است.

لطفا کتب و دیگر آثار خود را معرفی بفرمایید.

بنده تا به حال تعداد بیش از ۶۵۰ اثر علمی دارم که همانطور که عرض شد، ۶۳ تای آن کتاب می باشند. شاید مهمترین اثر علمی بنده کتاب ” سیستمهای ابعاد بزرگ” بود، که در سال ۱۳۶۲ در نیویورک توسط کمپانی نورت هلند به چاپ رسید. که به عنوان اولین کتاب درسی این رشته ی مهندسی در جهان شناخته شد. این کتاب به ۴ زبان خارجی ترجمه شده است و در هر پنج قاره ی دنیا مورد استفاده است. در سال ۱۳۵۵ در شرکت آی بی ام اینجانب به همراه دو همکار دیگرم روش جدیدی برای تولید برق با سوخت زغال سنگ ، نفت و گاز ، با کمترین خرج و حفظ محیط زیست ابداع کردیم. این روش تولید برق مورد استفاده در بسیاری از کشورهای جهان است.

آیا مایل به فعالیت در ایران هستید؟

من همیشه دوست دارم به کشورم ایران کمک کنم. بنده سه بار در سالهای اخیر به ایران آمده ام و در دانشگاههای امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و صنعت و تربیت مدرس تهران و دانشگاه شیراز و غیره سخنرانی و تدریس کرده ام. اخیرا نیز به طور اینترنتی از محل کارم در اینجا برای دانشگاه شیراز سخنرانی داشته ام.

چه پیامی برای هموطنان خود در ایران دارید؟

پیام ناقابل من به هم وطنان به دانشمندان، مهندسین و به خصوص دانشجویان جوان این است که سخت کار کنید و شکست را به راحتی و آسانی قبول نکنید. برنامه ریزی کنید و چندین هدف داشته باشید تا اگر به یکی نرسیدید اهدف دیگری هم داشته باشید تا با سعی و کوشش بیشتر آنها را دنبال کنید. دنیا تبدیل به جهانی متصل به هم شده و امکان موفقیت هر فرد منحصر به مرز و بوم خود نمی باشد.

و اما سخن پایانی تان با خوانندگان

پیام آخر بنده این است که ایرانیان در همه ی نقاط دنیا موفق و سرفراز هستند و شما هم سعی کنید که همیشه رعایت درستکاری و انصاف را که باعث افتخار ایران و ایرانی می شود، بنمایید. با امید سرفرازی ملت و مملکتمان ایران زمین.

منتشر شده در رزومه نخبگان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *