رفتن به نوشته‌ها

گوشی تلفن همراه خود را به ربات تبدیل کنید

دانشجویان شیرازی کیتی طراحی کردند که گوشی همراه را به ربات تبدیل می‌کند.

دانشجویان دانشگاه شیراز کیت‌هایی را طراحی کرده‌اند که با اتصال گوشی تلفن همراه به آن می‌توان یک ربات خانگی داشت.

به گزارش خبرگزاری دانا این ربات خانگی می‌تواند به جای شما اخبار را مرور می‌کند، با شما به زبان فارسی صحبت کند و برخی دستورات شما را از راه دور و از طریق اتصال به اینترنت اجرا کند.

محمد رضا بهمنی، دانشجوی رشته نرم‌افزار دانشگاه شیراز، یکی از اعضای تیم سازنده این کیت ربات در حاشیه برگزاری دهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران گفت: امروزه ساخت ربات بسیار هزینه بر است، برای مثال اگر بخواهیم رباتی داشته باشیم که دارای سخت‌افزاهای موبایل از جمله دوربین، ارتباط با اینترنت، قابلیت تماس، قابلیت جی.پی.اس و دیگر امکانات هزینه‌ای حدود چهار میلیون تومان در بر می‌گیرد.

وی افزود:در این طرح هر فردی می‌تواند با اتصال این کیت‌ها به تلفن همراه خود یک ربات خانگی با هزینه ۷۰ هزار تومان داشته باشد.

این محقق خاطرنشان کرد: امروزه ۸۴ درصد مردم از موبایل‌های هوشمند استفاده می‌کنند و این امر کمک می‌کند تا از این ویژگی داخل خانه‌های خود استفاده کنند.

قابلیت گفتار آنی به زبان فارسی
وی یکی از مهمترین قابلیت‌های این کیت ربات خانگی را گفتار آنی به زبان فارسی عنوان کرد و اظهار داشت: این ربات می‌تواند به صورت آنی با زبان فارسی صحبت کند؛ قادر است با چک کردن اطلاعات پروفایل صاحب خود در شبکه‌های اجتماعی شخصیت وی را آنالیز کرده و براساس رفتارهای شبکه‌های اجتماعی با فرد تعامل کند.

بهمنی از دیگر ویژگی‌های این کیت ربات را تشخیص هویت ، کنترل از طریق حرکات چشم عنوان کرد و گفت: این ویژگی‌ها کمک شایابی به ایجاد ارتباط با افراد معلول می‌کند.

دانشجوی دانشگاه شیراز همچنین قابلیت ارائه دستور از طریق اینترنت از دیگر ویژگی‌های این ربات دانست و گفت: این ربات مجهز به سیستم‌هایی است که می‌تواند برخی از خطرها از جمله گاز گرفتگی را تشخیص داده را به لیست شماره تلفن‌های ذخیره شده در مواقع ضروری ارسال کند.

گفتنی است این طرح با مشارکت محمدرضا بهمنی، اشکان بهمنی و بهروز حنایی در دانشگاه شیراز ارائه شده است و توانسته عنوان طرح‌برتر جشنواره ملی حرکت را از آن خود کند.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *