رفتن به نوشته‌ها

روش های ضد عفونی خاک خیار گلخانه ای

روش های ضد عفونی خاک خیار گلخانه ای

ضد عفونی کردن خاک خیار گلخانه ای به روش های مختلفی قابل انجام است که در زیر به تفکیک به آنها اشاره می کنیم.

روش های ضدعفونی خاک خیار گلخانه ای

۱- ضد عفونی خاک با استفاده از نور خورشید (Soil Solarization)

ضد عفونی با این روش در تیرماه و مردادماه انجام می شود. در این روش ابتدا مقدار لازم کود حیوانی پوسیده را بر روی خاک پخش می کنیم و سپس خاک را شخم می زنیم و سطح خاک را تسطیح می کنیم و اقدام به آبیاری غرقابی می نمائیم و پس از فروکش کردن آب آبیاری روی خاک را با پلاستیک می پوشانیم، سپس لبه های نایلون را تا ۲۰ سانتی متر زیر خاک قرار می دهیم که خوب پوشیده شود. با توجه به تابش نور خورشید و تخمیر کودی به خصوص با کودهای شیمیایی که با کود حیوانی مخلوط شده مثل کود اوره، این تخمیر گرما آزاد کرده و باعث بالا رفتن دما در داخل خاک و در زیر پلاستیک می شود. مدت زمانی که پلاستیک را نگه می داریم می تواند تا ۶  هفته باشد. این روش فقط در ماههای گرم تابستان کارآیی دارد. بهترین، سالم ترین و ارزانترین روش می باشد.


۲- ضد عفونی خاک با استفاده از سم متام سدیم

در ابتدا مقدار لازم کودهای حیوانی و کودهای شیمیایی به خاک اضافه می کنیم و خاک را شخم می زنیم و سطح خاک را تسطیح می کنیم.

روش کار: ابتدا یک طاقه پلاستیک به صورت رول در ابتدای زمین نگه می داریم، محلول سم را آماده می کنیم با توجه به مساحت بستر گلخانه به ازای هر متر مربع ۱۰۰ تا ۱۵۰ سی سی سم متام سدیم را در ۵ تا ۱۰ لیتر آب می ریزیم. سپس این مخلوط سم را توسط آبپاش یا شلنگ سم پاشی بر روی سطح خاک و در مقابل پلاستیک رول شده ریخته و بلافاصله پلاستیک را بر روی سطح می کشیم. زیرا سم فرار بوده و اگر روی آن نایلون کشیده نشود به صورت گاز متصاعد می گردد. زمین خشک است و سم زمین را خیس می کند. پلاستیک باید به مدت ۱ تا ۵ هفته روی خاک بماند.

در زمان کاشت بایستی مطمئن شویم که اثر سم از داخل خاک خارج شده است. برای این کار مقداری خاک از نقاط مختلف داخل گلدان ریخته و بذر شاهی می کاریم اگر رشد کرد که مشکلی برای کاشت در گلخانه وجود ندارد. وگرنه باید به هوادهی خاک ادامه دهیم.


۳- ضدعفونی خاک با استفاده از سم متیل بروماید

ابتدا مقدار لازم کود حیوانی پوسیده و کودهای شیمیایی به خاک اضافه می کنیم و شخم خاک تا عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر انجام شود. سپس در زمان ضد عفونی و در شرایطی که رطوبت خاک در حد گاورو می باشد بر روی سطح خاک پلاستیک پهن می کنیم، لبه های پلاستیک را داخل خاک می دهیم و از چند نقطه گاز متیل بروماید را به زیر پوشش تزریق می کنیم. میزان مصرف این سم در ضدعفونی های ضعیف ۵۰ گرم در هر متر مربع می باشد ولی برای قارچ های مضر مثل بوته میری میزان مصرف تا ۱۰۰ گرم در متر مربع افزایش می یابد.

مدت زمان ضدعفونی خاک، ۲۴ ساعت است. و مدت هوادهی، ۲ تا ۳ هفته می باشد.

در ۲۴ ساعت اول که پوشش را برداشته ایم و تهویه انجام می دهیم از ورود حیوانات و انسان به این محل و نزدیکی آن ممانعت به عمل می آوریم.


۴- ضد عفونی خاک با استفاده از قارچ کش ها

در صورت عدم دسترسی به روش های ضدعفونی فوق الذکر می توان برای هر ۵۰۰ متر مربع به میزان یک کیلوگرم بنومیل را با ۵ کیلوگرم ریدومیل مخلوط نمود و به صورت یکنواخت در زمین پخش نمود، سپس زمین را یک شخم و دیسک سبک زده و سپس کاشت را انجام می دهیم.

می توان پس از کشت خیار گلخانه ای این روش را همراه با آب آبیاری نیز تکرار نمود. البته میزان قارچ کشی این روش کم می باشد ولی بدلیل ارزان بودن و عملیات سبک آن براحتی قابل انجام می باشد.

 

 

منبع:

http://zeraatyar.com/cucumis/7392-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B6%D8%AF-%D8%B9%D9%81%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D9%84%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C

 

منتشر شده در کاشت خیار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *