رفتن به نوشته‌ها

کار نکردن پورت های USB مادربرد H61M

مادربرد مذکور ۴ پورت USB روی مادربرد در پنل دارد که متاسفانه کار نمی کنند . موس چراغش فقط روشن است . کیبورد کلا خاموش است .
۲ تا پورت USB روی خود مادربرد دارد که با کابل به جلوی کیس و همچنین یک هاب USB به پست کیس متصل می شود . فقط یکی از این USB ها کار می کند !
یکی دیگش اصلا کار نمی کند . ۴ تا پورت روی پنل هم کار نمی کند .

با سلام و احترام خدمت همه عزیزان
و با کسب اجازه از اساتید محترم
دیتای هر پورت USB (دقیقا دو پایه وسط هر پورت ) بطور جداگانه بعد از گذشتن از فیتلر های SMD بطور مستقیم و بی واسطه وارد پل جنوبی میشه معنیش اینه که برای هر پورت USB ترانسفورمر جداگانه ای در داخل پل جنوبی تعبیه شده نتیجه این که وقتی در یک پورت USB ولتاژداریم اما ترانسفر دیتا انجام نمیشه و به اصطلاح هیچ سخت افزاری رو نمیشناسه میتونه خرابی از چیپ جنوبی باشه (یا حتی دیسکانکتی پل جنوبی )
برای روشن شدن موضوع روی یک مادر برد معیوب دوپایه وسطی یک پورت یو اس بی رو دنبال کنید تا به پل جنوبی برسید بعدش پل رو بردارید .خواهید دید که گفته بنده براتون آشکار میشه . البته نکته قابل توجه این که اگر دوپایه وسطی پورتها (همون دیتا) به هم اتصال کوتاه شده باشند باید بطور قطع خرابی چیپ جنوبی رو در نظر گرفت . از دیگر نشانه های این موضوع گرمای قابل توجه در چیپ هست .
یک مورد دیگه براتون مثال میزنم
یک لپ تاپ بود که وب کم اون کار نمی کرد . دلیلش خرابی پل جنوبی بود . همونطور که میدونید وب کم از نظر کلی یک ابزار یواس بی محسوب میشه و در شناسایی توسط دیوایس منیجر هم که ببینید در لیست ابزار های یواس بی قرار گرفته . به دلیل خرابی چیپ هیچ انتقال دیتایی بین وب کم و چیپ برقرار نبود . حتی وب کم توسط سیستم عامل شناسایی هم نمیشد . البته اون چیپ دیسکانکت بود و با حرارت مختصری درست شد .

نتیجه کلی
در صورت داشتن ولتاژ در پورتها و نداشتن دیتا ( چه در یک پورت .چه در دو یا سه یا تمام پورتها ) بعد از بررسی قصعات SMD واسطه که عموما نقش فیتلر رو ایفا می کنند خرابی مربوط به پل جنوبی هست

 

منبع:

https://www.irantk.ir/threads/74920-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%86%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-USB-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-H61M-VS3#page=1

منتشر شده در تعمیرات کامپیوتر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *